Miód i cukrzyca - to połączenie z pewnością budzi wiele kontrowersji. Miód to przecież bardzo słodki produkt wytwarzany przez pszczoły. Cukrzyca z kolei to choroba przewlekła, w której przebiegu organizm nie może sobie poradzić z utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy, czyli cukru. W miodzie jest jej duża ilość, zatem czy cukrzyk może jeść miód? Postaramy się odpowiedzieć na to często zadawane pytanie.
Dobroczynne właściwości miodu
Miód to naturalna substancja wytwarzana przez pszczoły miododajne. Przetworzony w ulu nektar z kwiatów lub spadź zebrana z liści staje się dzięki pracy pszczół drogocennym złotym napojem. Już w starożytności miód był niezmiernie ceniony. Nie tylko wzmacniał organizm, ale także działał prozdrowotnie. Często nazywany był “napojem bogów”. Hipokrates - patron lekarzy, już kilka wieków temu, opracowywał ze swoimi uczniami lekarstwa na bazie miodu.
Miód zawiera wiele witamin i enzymów, białka i przede wszystkim cukry - glukozę i fruktozę. To dzięki nim organizm człowieka w krótkim czasie łatwo wzmocnić. Cukry bowiem przyswajane są niezwykle szybko. I tutaj znów rodzi się pytanie: co z cukrzykami? Skoro ten słodki napój potrafi przywrócić organizm do zdrowia, to czy może pomóc także im?
Miód ma właściwości antybiotyczne, dlatego tak chętnie stosowany jest w przeziębieniach, zapaleniach płuc i oskrzeli oraz grypie. Czy diabetyk zatem może stosować w czasie choroby miód?
Czy cukrzyk może jeść miód?
Przejdźmy zatem do tej istotnej kwestii, czy miód może znajdować się w diecie cukrzyka?
Miód to produkt, który w ok. 10-20% składa się z wody a pozostała część to węglowodany (w dużej mierze glukoza i fruktoza). Te cukry proste z reguły powinny być wykluczone z diety osoby chorej na cukrzycę. Powinna zaś być bogata w węglowodany złożone i błonnik. Wtedy skoki cukru są ograniczone, przez powolne ich przyswajanie.
Cukrzyk jednak, mimo specyfiki swojej choroby, może spożywać miód, ale pod ściśle określonymi warunkami. Liczna badania wykazują, że miód lipowy, może znaleźć swoje miejsce w diecie osoby z cukrzycą typu II, tzw. insulinoniezależnej.
IG, czyli indeks glikemiczny miodu
Poziom insuliny oraz jej wyrzuty do krwi są ściśle związane z rodzajem przyjmowanych pokarmów. By jej poziom był prawidłowy, najlepiej jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym. Diabetycy powinni zatem unikać produktów bogatych w cukier, którym jest też miód. Jednak nie każdy miód jest taki sam. Może różnić się nie tylko kolorem, pochodzeniem czy smakiem, ale także wartością indeksu glikemicznego. W takim razie, jaki IG ma miód?
Badania wykazują, że w zależności, z czego wyprodukowany jest przez pszczoły miód, może on mieć różny IG - od małego przez średni, po wysoki. Tych dwóch ostatnich wysokości IG, cukrzycy powinni wyeliminować całkowicie ze swojej diety. Zatem miód wielokwiatowy, rzepakowy czy leśny, mają indeks 60-90 nie zaleca się spożywać. Średni indeks to taki w okolicy 55. Warto zatem szukać miodów, które mają jak najmniejszą wartość IG.
Jaki miód będzie dobry dla osoby z cukrzycą?
Przyjrzyjmy się teraz konkretnym rodzajom miodów, które odpowiednie będą dla diabetyków. Pamiętajmy jednak, że wszystko, co spożywa osoba z cukrzycą, powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym - także miód. Osoba, która jest chora na cukrzycę typu II lub inną, ale w uregulowaną, może włączyć do swojej diety miód lipowy. Zawiera on bowiem duże ilości fruktozy, a wpływa to na wysokość wartości jego indeksu glikemicznego. Miód ten działa prozdrowotnie, szczególnie w przeziębieniach i grypie.
Także miód akacjowy, który ma podobne właściwości jak lipowy, może być spożywany przez cukrzyków. Bogaty we fruktozę, a jednocześnie z niskim IG jest miód wrzosowy, który też można włączyć do diety cukrzycowej. Biorąc pod uwagę jeszcze cukrzycę typu II, to wbrew pozorom, można spożywać w małych ilościach miód gryczany. Jednak w tym przypadku pamiętać należy, żeby łączyć go z produktami o niskim IG, tak by odpowiednio balansować posiłek. Produktami, które spowalniają przenikanie cukru do krwi, są orzechy, bogate w tłuszcze. Orzechy i miód to połączenie idealne także w smaku.
Miód w gojeniu stopy cukrzycowej
Ciekawostka odnoszącą się do stosowania miodu przez cukrzyków, z pewnością będzie fakt potwierdzony badaniami. Mianowicie naukowcy zauważyli, że zewnętrzne stosowanie miodu na stopę cukrzycową, pozytywnie wpływa na proces gojenia. Początkowo zmniejszał opuchliznę i stan zapalny a w końcowej fazie przyspieszał proces gojenia się rany.
Zatem cukrzyca i miód nie wykluczają się wzajemnie. Swoimi prozdrowotnymi właściwościami miód może również wspierać osoby z tą chorobą. Zatem zadając sobie pytanie, czy cukrzyk może jeść miód, odpowiedź brzmi - tak. Po pierwsze, należy jednak pamiętać, że musi być to skonsultowane z lekarzem. Po drugie, tylko miód o niskim indeksie glikemicznym. Po trzecie, tylko osoby z cukrzycą typu II lub te z ustabilizowanym swoim stanem cukrzycowym.