Suchy, uciążliwy kaszel to zmora zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zwalczanie przykrych dolegliwości może przeciągnąć się w długie tygodnie, jeśli w porę nie wdrożysz odpowiednich środków zapobiegawczych. Okazuje się, że to właśnie miód jest składnikiem diety, który radzi sobie z kaszlem wzorowo. Kluczowe jest jednak jego dawkowanie. Jak podawać miód na kaszel, by skutecznie wyleczyć się z infekcji? Sprawdzamy!
Słynny sprzymierzeniec w walce z chorobą
Kurację z udziałem miodu zna chyba każdy. Naturalne, domowe rozwiązania na przestrzeni lat tylko zyskały na wartości. Tego typu terapię można zastosować przy niegroźnych i powszechnych dolegliwościach, takich jak kaszel, który występuje zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Jeśli doceniasz naturalne metody leczenia, które mogą zastąpić apteczne medykamenty, przetestuj kurację miodem. Nawet jeśli całkowicie Cię nie wyleczy, skutecznie złagodzi uciążliwy kaszel i pomoże Ci zasnąć.
Słodka kuracja nie dla wszystkich — komu nie podawać miodu na kaszel?
Kilkuletnie dzieci i dorośli nie mają problemu z przyswajaniem miodu. Tego typu trudności napotykają natomiast niemowlęta, którym słodkiego przysmaku po prostu nie można podawać w ogóle. Miody mogą zawierać przetrwalniki pałeczek jadu kiełbasianego. U dzieci poniżej 1. roku życia mogą one powodować botulizm dziecięcy, czyli niebezpieczne zatrucie jadem kiełbasianym.
Jaki miód podawać na kaszel?
Miód posiada szereg prozdrowotnych właściwości, które wpływają na jego leczniczy potencjał. Dzięki wysokiej zawartości naturalnych przeciwutleniaczy, enzymów, witamin, składników mineralnych, czy flawonoidów, każdy miód jest wartościowym elementem codziennej diety. Dzięki wspomnianym cechom może działać łagodząco w leczeniu suchego i mokrego kaszlu. Jednak okazuje się, że miód miodowi nierówny. Który gatunek ma największą skuteczność w terapii kaszlu?
Według badań naukowców najbardziej efektywnie zadziała miód gryczany. Oprócz podstawowych drogocennych składników zawiera on również rutynę i cynk, które wspierają pracę układu odpornościowego. Miód gryczany, który prezentujemy w naszym sklepie, pochodzi z odmiany zwanej gryką kaszubską. To dzięki niej jego smak jest tak wyrazisty. Alternatywą będzie miód ze spadzi iglastej. Nasz miód pochodzi akurat z wersji jodłowej, która ma słodki i korzenny smak oraz żywiczny aromat. Dzieci z kolei uwielbiają miód malinowy, który dodatkowo wzmacnia organizm i umożliwia spokojny sen.
Miód na suchy i drażniący kaszel
Niewiele rzeczy tak denerwuje, jak suchy kaszel. Uciążliwy, długotrwały i niezwykle męczący, nie daje wytchnienia zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Najbardziej wyczerpujący jest kaszel krtaniowy, któremu często towarzyszą nieprzyjemne świsty podczas oddychania. Gdy dopadnie Cię taki stan, wykorzystaj dobrodziejstwa, jakie oferuje miód gryczany. Ten gatunek znakomicie działa na zapalenie oskrzeli, lecząc stan zapalny układu oddechowego. Czemu zawdzięcza tę sławę? Miód gryczany ma działanie wykrztuśne — zamienia kaszel suchy w mokry i ułatwia pozbywanie się zalegającej wydzieliny.
Płynne złoto na kaszel mokry
Gęsta wydzielina utrzymująca się przez dłuższy czas w drogach oddechowych to z kolei charakterystyczna cecha kaszlu mokrego. W tym przypadku również warto sięgnąć po domowe sposoby i ponadczasowy miód. Jaki? Tym razem najlepiej sprawdzi się ten nawłociowy, czyli polski miód Manuka. Dlaczego akurat ten? Miód nawłociowy wykazuje najwyższą aktywność antybiotyczną spośród wszystkich gatunków. Dzięki temu bakterie w wydzielinie nie są namnażane. Miód przeciwdziała rozwojowi stanu zapalnego. Jak podawać miód na kaszel mokry? Rozpuść miód w letniej, przegotowanej wodzie i wypij powstałą mieszankę. Przed snem możesz też rozpuścić go w mleku, co zapobiegnie nocnym napadom kaszlu.
Walka z mitami
Wbrew pozorom teza, że miód działa łagodząco na kaszel, nie dla wszystkich jest oczywista. Niektóre osoby są zdania, że płynne złoto wręcz wzmaga problematyczne uciążliwości. Drażniąco na gardło może zadziałać jedynie wysoce skrystalizowany miód jedzony łyżkami. Najlepszym wyborem będzie zaś jego rozcieńczenie.
Jak podawać miód na kaszel? Zasady przyjmowania słodkiej kuracji
Znasz już właściwości i zastosowanie miodów. Teraz pora na działanie! Jak dawkować ten smaczny pszczeli wyrób, by sobie pomóc, a nie zaszkodzić? Dzieci obowiązują nieco inne zasady niż osoby dorosłe. Najmłodszym zaleca się podawanie łyżki stołowej rozcieńczonego miodu, najlepiej przed snem. Produkt warto rozpuszczać w ciepłym (lecz nie gorącym!) mleku, wodzie, herbacie lub innym naparze. Dorośli mogą spożywać 2-3 razy więcej takich dawek. Niektórzy polecają dodawanie utartych nasion ryżu do powstałej mieszanki, by wyeliminować mokry kaszel. Pamiętaj, że płyn z rozcieńczonym miodem nie może być gorący — wtedy pszczeli wyrób traci swoje drogocenne właściwości.