Wszyscy wiemy, że miód jest zdrowy i wpływa dobroczynnie na organizm człowieka. Niemniej jednak często zadajemy sobie pytanie: który wybrać? Rodzajów jest bowiem wiele. Każdy ma nieco inne działanie, smak i zastosowanie w naturalnym leczeniu. Jaki zatem wybrać spośród dwóch popularnych: akacjowego i lipowego? Poznaj ich największe walory i sam zdecyduj!
Miód akacjowy - uspokoi i złagodzi dolegliwości
Miód akacjowy pozyskiwany jest przez pszczoły podczas kwitnienia akacji, określanej też białą lipą. Wyróżnia go przede wszystkim jasnożółty kolor i płynna konsystencja. Jeśli lubisz słodkie miody o kwiatowym zapachu, to z pewnością ten będzie twoim ulubieńcem.
Akacjowe złoto - bogactwo witamin i składników odżywczych
Już w starożytności ten miód uważano za złoto, drogocenny napój. Jest on bowiem skarbnicą witamin, szczególnie z grupy B. Oprócz tego zawiera wiele minerałów: żelazo, magnez, potas, fosfor. Regularne spożywanie miodu akacjowego pomoże uzupełnić ich braki. Zawiera w sobie także flawonoidy, kwasy organiczne i olejki eteryczne. Wysoka zawartość fruktozy i sacharozy sprawia, że idealnie nadaje się jako słodki dodatek do napojów. Ciepła woda lub herbata z dodatkiem tego płynnego skarbu to duża porcja energii.
Zastosowanie miodu akacjowego: na co najlepszy?
Słomkowożółty miód akacjowy pomoże ci uspokoić skołatane nerwy i zrelaksować się, działa bowiem uspokajająco i wzmacniająco. Dobroczynnie wpływa także na układ naczyniowy i krwionośny: wyrównuje ciśnienie oraz stabilizuje krążenie. Może wspierać cię w walce z miażdżycą i pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Jeśli pojawiają się u ciebie częste dolegliwości ze strony układu moczowego bądź pokarmowego, to miód akacjowy doskonale sobie z nimi poradzi. Warto wspomnieć, że może mieć zastosowanie w kosmetyce oraz łagodzeniu objawów chorób skórnych. Miodowe okłady pomagają w gojeniu się ran. Oczywiście ten, tak jak i inne rodzaje miodów, pomaga w przeziębieniach i stanach zapalnych organizmu, gdyż ma właściwości antybiotyczne. Dodaj łyżeczkę miodu do wieczornej szklanki mleka: to pomoże ci się uspokoić i zasnąć po męczącym dniu.
Miód lipowy - charakterystyczny smak i zapach w walce z przeziębieniem
Jasnożółta słomkowa barwa oraz wyrazisty zapach to charakterystyczne cechy tego złotego przysmaku. Miód lipowy jest jednym z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych rodzajów pszczelich wyrobów. To wspaniałe naturalne lekarstwo.
Wartości odżywcze miodu lipowego
Miód lipowy, podobnie jak akacjowy, to źródło wielu witamin, minerałów, białka oraz innych, dobroczynnych składników. Olejki eteryczne i kwas askorbinowy działają przeciwgorączkowo, napotnie i uspokajająco. Szczególnie ważne jest ich działanie w łagodzeniu przebiegu przeziębień i grypy. Warto zwrócić uwagę na jego średnią wartość Indeksu Glikemicznego, ponieważ w małych ilościach i pod kontrolą lekarza, może być spożywany przez cukrzyków.
Kiedy najlepiej stosować miód lipowy?
Zawsze wtedy, gdy dopada cię grypa bądź przeziębienie, sięgaj po miód lipowy. Dodany do herbaty lub mleka złagodzi pierwsze objawy oraz wzmocni organizm w walce z chorobą. Miody, w tym lipowe, mają właściwości antybiotyczne. Zawarte w nim olejki eteryczne pomagają zwalczyć drobnoustroje w układzie oddechowym, szczególnie błonach śluzowych nosa i gardła. Co warto jeszcze wiedzieć o miodzie lipowym? Z pewnością to, że podobnie jak miód akacjowy działa uspokajająco i pomaga w zasypianiu, gdy dokucza ci bezsenność.
Miód akacjowy i lipowy- jak stosować?
Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie miodu w codziennej diecie. Jeżeli odczuwasz różne dolegliwości chorobowe, to najprostszym sposobem będzie dodanie go do napojów. Szybciej się przyswoi i organizm niemal od razu poczuje ulgę. Staraj się także stosować go regularnie, wtedy efekty będą bardziej widoczne. Miody te również możesz wykorzystać w przygotowywaniu potraw, sałatek, dressingów czy deserów i ciast. Pamiętaj, by nie podgrzewać go do temperatury wyższej niż 40°C. Przez ciepło może stracić niektóre swoje wartości odżywcze - podobnie jak białka.
Miód akacjowy czy lipowy? Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz, który wybrać i który będzie lepszy, mamy świetną radę. Warto mieć oba w swojej kuchni! Jeden i drugi są wartościowe i po prostu pyszne. Odpowiednio przechowywany miód nie psuje się, zatem zapas różnych jego rodzajów jest zawsze mile widziany. Z pewnością się nie zmarnuje, a ty będziesz miał go pod ręką zawsze wtedy, gdy będziesz potrzebował.
Kiedy trzeba być ostrożnym ?
Warto wspomnieć również o przeciwwskazaniach stosowania miodów. Jeśli jesteś cukrzykiem lub leczysz insulinooporność skonsultuj ich spożywanie z lekarzem. Niemowlętom i małym dzieciom, ze względu na ich wrażliwy układ trawienny, nie powinno się podawać miodu. Z racji wysokiej kaloryczności miodu, stosuj go rozważnie, gdy masz nadwagę lub otyłość.