Spis treści
- Rutyna – składnik miodu z gryki
- Miód z gryki a układ nerwowy
- Miód z gryki – łącząc zdrowie ze smakiem
Miód gryczany to jeden z najzdrowszych rodzajów wyrobów pszczelich dostępnych na rynku. Produkowany jest przez pszczoły w lipcu i sierpniu. Pozyskuje się go z nektaru gryki zwyczajnej — rośliny znajdującej zastosowanie w gastronomii oraz ziołolecznictwie. Posiada ona ziołową woń, którą niektórzy porównują do zapachu kaszy gryczanej. Smak tego miodu jest niezwykle charakterystyczny — słodki, a zarazem lekko piekący. Jego intensywność zależy od ilości gryki znajdującej się w rejonie pasieki. Należy do grupy najciemniejszych miodów — jego kolor może być brunatny bądź czarny. Dopiero po krystalizacji, jaśnieje i zyskuje brązową barwę.
Sprawdza się świetnie w roli dodatku do wypieków, w szczególności do pierników. Z uwagi na walory smakowe, stosuje się go również w miodosytnictwie, jako jeden ze składników do produkcji miodu pitnego. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości ten wyrób pszczeli jest szczególnie ceniony na rynku W składzie zawiera mnóstwo cennych minerałów, takich jak potas, miedź, krzem i magnez, ale również witamin, w tym C, B1, B2, B3. Wiele osób, decydujących się na kupno produktu, zastanawia się, na co działa miód gryczany. Dowiedz się, jakie korzyści niesie regularne dodawanie go do posiłków.
Rutyna – składnik miodu z gryki
Niezwykłym wsparciem dla organizmu są składniki zawarte w miodzie gryczanym. Wyróżnia się on leczniczymi cechami, wynikającymi m.in. z zawartej w nim rutynie. To flawonoid występujący także w liściach różnych gatunków eukaliptusa oraz kwiatach lipy. Wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym pomaga w zwalczeniu infekcji. Składnik ten suplementowany jest w celach zdrowotnych i wykorzystywany m.in. w leczeniu krwotoków wewnętrznych i żylaków.
Rutyna odpowiada również za regulację ciśnienia tętniczego, obniża poziom cholesterolu oraz minimalizuje szansę na powstanie zakrzepu. Z tego powodu spożywanie miodu zaleca się osobom, które borykają się z problemami serca. Warto także pamiętać, że miód gryczany z pasieki zawiera witaminę C, która w połączeniu z rutyną, korzystnie wpływa na pracę układu odpornościowego. Dzięki zawartym składnikom miód posiada również działanie przeciwutleniające — poprawia kondycję skóry, chroniąc ją przed wolnymi rodnikami.
Miód z gryki a układ nerwowy
Regularnie spożywany miód może wpłynąć pozytywnie także na samopoczucie. To produkt regulujący i stymulujący. Pomoże w redukcji stresu i zmniejszy szansę wystąpienia stanów lękowych. Zawarte w nim składniki, wspierają pamięć i koncentrację, jednocześnie łagodząc negatywny wpływ używek, takich jak kawa, czy nikotyna. Jego prozdrowotne właściwości wiążą się przede wszystkim z obecnością naturalnych węglowodanów i cukrów. Miód z gryki zawiera również przeciwutleniacze chroniące komórki mózgowe przed uszkodzeniami. Zaleca się, by dzieciom, które mają problem z zaśnięciem, podawać przed snem kubek mleka z miodem gryczanym. Niemniej jednak nie szybciej niż przed ukończeniem pierwszego roku życia. W miodzie gryczanym mogą pojawić się składniki, które, choć nie wpłyną negatywnie na zdrowie osób dorosłych, tak dla niemowląt mogą być szkodliwe.
Miód z gryki – łącząc zdrowie ze smakiem
Badania wykazały, że miód posiada wiele właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Stanowi wsparcie dla organizmu po różnych urazach, lecz nie tylko. Skraca okres gojenia się ran i rekonwalescencji w przypadku złamań. Ponadto zabezpiecza również organizm przed niedoborem choliny, chroniąc tym samym wątrobę. Nie bez powodu mówi się o nim, że wyroby pszczele są najstarszym istniejącym lekarstwem. Człowiek korzystał z nich już przeszło 8000 lat temu, o czym świadczyć mogą malowidła naskalne jeszcze z epoki kamienia. Dzięki słodkiemu smakowi i prozdrowotnym właściwościom miód gryczany jest ceniony zarówno przez rodziców, jak i dzieci. Można wykorzystywać go na wiele sposobów, np. jako smarowidło do kanapek bądź słodzik dodawany podczas pieczenia ciast czy przygotowywania herbaty. Możliwości zatem istnieje wiele, dzięki czemu każdy dopasuje sposób podania do swoich preferencji.