Miód lipowy to jeden z popularniejszych rodzajów płynnego złota. Ceniony jest nie tylko za wyśmienite walory smakowe, ale również właściwości prozdrowotne, których można wymienić co najmniej kilka. Powstaje z nektaru kwiatów lipy na przełomie czerwca i lipca, czyli dokładnie w okresie kwitnienia tego drzewa. W składzie można znaleźć łatwo przyswajalne przez ludzki organizm cukry proste – fruktozę i glukozę, oraz niewielkie ilości sacharozy około 1,5-3%, wody czy mikroskładników, takich jak flawonoidy, olejki eteryczne czy garbniki i związki goryczkowe. Oczywiście zawartość składników mineralnych też pozytywnie zaskakuje. Mowa m.in. o potasie, witaminie C, H, PP, B6, żelazie czy wapniu.
Spis treści
- Naturalny miód lipowy – zastosowanie
- Charakterystyka miodu lipowego
- Stosowanie miodu lipowego
- Tylko sprawdzone źródła miodów
Naturalny miód lipowy – zastosowanie
Miody znane są ze swoich właściwości zdrowotnych i nie ma tym nic dziwnego, skoro to naturalny antybiotyk, będący naprawdę dobry w smaku. Otóż miód lipowy to rozwiązanie m.in. na przeziębienie, grypę czy różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych. Działa napotnie, przeciwgorączkowo oraz przeciwkaszlowo, dlatego w okresie wzmożonych zachorowań sezonowych – jesienią i zimą, warto o nim pamiętać. Oprócz tego znany jest z eliminowania drobnoustrojów chorobotwórczych. Wykazuje też działanie wspierające układ odpornościowy, zatem każdy powinien mieć w swojej spiżarni co najmniej jeden słoik naturalnego miodu lipowego.
Regularne spożywanie tego produktu może mieć pozytywny wpływ także na układ nerwowy. Zaleca się go osobom mającym problem z krążeniem, ponieważ obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza obrzęki. Wymienione działanie to nie wszystkie właściwości, jakie ma naturalny miód lipowy. Z uwagi na zawartość olejków eterycznych w jego składzie, działa uspokajająco i łagodząco, dlatego osoby cierpiące na bezsenność, nadpobudliwość czy żyjące w ciągłym stresie powinny wprowadzić ten produkt do swojej diety.
Charakterystyka miodu lipowego
Pszczelarze z pewnością nie mają problemu z rozpoznaniem miodu lipowego, jednak ktoś, kto nie zajmuje się tym zawodowo, może mieć wątpliwości. Jeśli chodzi o jego barwę, to dla płynnej postaci charakterystyczny jest żółtozłoty lub zielonkawożółty kolor (zależy on od odmiany lipy, a także czasu zbioru), zaś stałej, czyli po krystalizacji przybiera kremową czy żółtopomarańczową barwę. Można go poznać po klarownym zapachu kwiatu lipy oraz charakterystycznym smaku, delikatnie ostrym. Oczywiście pojawiają się również opinie, że niekiedy bywa lekko kwaskowaty, przy czym jednocześnie słodki.
Stosowanie miodu lipowego
Niestety nie wszyscy jeszcze wiedzą, jak należy stosować miody. Powinno się pamiętać o tym, że nie wolno poddać ich temperaturze wyższej niż 40 stopni np. słodząc nimi gorącą herbatę, ponieważ tracą swoje właściwości. Zaleca się natomiast rozpuszczanie wyrobów pszczelich w letnich roztworach, dodawanie ich do deserów czy wypieków oraz bezpośrednie spożywanie ze słoika lub do smarowania kanapek. Miody sprawdzają się m.in. jako składniki do syropów czy dressingów sałatkowych. Wiele osób uwielbia również mleko z miodem czy połączenie owoców ze słodkim wyrobem pszczelarskim, które razem ma zwiększone działanie prozdrowotne.
Tylko sprawdzone źródła miodów
Po przeczytaniu niniejszego artykułu nikt nie powinien mieć już wątpliwości, na co miód lipowy jest dobry i dlaczego warto się w niego zaopatrzyć. Zakupy najlepiej robić w sprawdzonych miejscach, takich jak nasza pasieka, ponieważ tylko wtedy ma się pewność ich pochodzenia, a także jasnego składu bez zbędnych ulepszaczy. W sklepach przeważają sztuczne wyroby lub te importowane zza granicy o wątpliwej jakości – zachęcają atrakcyjną ceną, jednak to jedyne z zalet. Oprócz tego warto wspierać lokalne biznesy, ponieważ w porównaniu do koncernów trzymają się ściśle określonych zasad, produkując etycznie swoje wyroby. Niestety mają niewielkie szanse na zdobycie większości klientów z uwagi na niskie ceny konkurencji. Wsparcie małych pasiek wiele znaczy.