Miód to produkt spożywczy, który można znaleźć w większości sklepów. Jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy ma dobry skład i nie jest naturalny. Niestety dużą część płynnego złota importuje się z Chin, Ukrainy, Kanady czy Argentyny, która następnie trafia na polskie półki. Dzieje się tak z uwagi na atrakcyjną cenę, nieidącą niestety w parze z jakością. Wielu producentów decyduje się również na mieszanie sprowadzanych miodów z krajowymi, przez co klientom jeszcze trudniej odróżnić dobre i naturalne wyroby pszczele.
Niestety proporcje mieszanek są nierówne w związku z czym, konsumenci spożywają większość sztucznych miodów, będących jedynie substancją słodzącą z niewielkimi lub nawet zerowymi właściwościami prozdrowotnymi. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma kupowanie tego typu produktów od sprawdzonych dostawców, najlepiej z pasiek, które przykładają dużą uwagę do jakości wyrobów pszczelich. Oczywiście cena jest nieco wyższa, niż ta widniejąca w supermarketach, jednak warto dopłacić kilka złotych i mieć pewność, że kupiony miód to naturalny, zdrowy oraz smaczny wyrób.
Spis treści
Proces wytwarzania miodu
Wiele osób wciąż zastanawia się, jak wytwarzany jest miód naturalny. Otóż to produkt powstający dzięki pracy pszczół, które żerują i zbierają nektar z roślin, a następnie przenoszą je do ula. Kolejny etap to przetwarzanie substancji roślinnych poprzez mieszanie ich z własną śliną oraz wytwarzanymi enzymami. W taki oto sposób powstaje miód zbierany z plastrów. Jednak zanim trafi do słoików, musi zostać odwirowany.
Oczywiście jego smak oraz wygląd różni się, ponieważ owady błonkoskrzydłe z tego gatunku żerują na wielu roślinach w różnym czasie, np. miód akacjowy powstaje w czasie kwitnienia robinii akacjowej, czyli od maja do czerwca. Jako że w swoim składzie przeważa fruktoza, nie krystalizuje się tak szybko jak ma to miejsce w przypadku innych jego rodzajów. Pszczelarze uznają, że większość odmian miodu zmienia swój stan skupienia w ciągu trzech miesięcy, natomiast w przypadku wariantu akacjowego dopiero po roku, co jest całkowicie naturalne.
Po tym poznasz miód akacjowy
Jak rozpoznać ten rodzaju miodu oprócz jego płynnej konsystencji do roku od jego przelania? Otóż miód akacjowy wyróżnia się swoim pięknym, słomkowym kolorem. Zdarza się, że jest nawet przezroczysty. Po krystalizacji przybiera białą barwę, subtelnie wpadającą w żółte odcienie, co wynika z wcześniej wspomnianego składu, w którym dominuje fruktoza zamiast glukozy. Z tego też względu miód akacjowy to dobra opcja dla diabetyków – obniża indeks glikemiczny. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie dla cukrzyków z unormowaną chorobą. Przed wdrożeniem go do swojej diety powinni skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Miód akacjowy, na co jest dobry?
Właściwości wyróżniających oferowany miód można wymienić znacznie więcej. W przeciwieństwie do innych rodzajów nawet w stałej postaci jest stosunkowo miękki i uznawany za najsłodszy spośród pozostałych miodów pochodzących z naszego kraju. Co więcej, ma szerokie zastosowanie. Wiele osób przed zaopatrzeniem się w miód akacjowy pyta, na co działa? Otóż stosuje się go w różnych chorobach zapalnych oraz bakteryjnych. Niezastąpiony okazuje się również w trakcie terapii zmian skórnych, w tym zakażeń ropnych, a także przy ranach, których gojenie przyspiesza.
Każdy w swojej domowej apteczce powinien mieć naturalny miód akacjowy, który świetnie radzi sobie z bólem gardła i innymi chorobami górnych dróg oddechowych. Wspiera też odporność i oczyszcza układ moczowy, ale najważniejsza w tym przypadku jest regularność. Miód można spożywać w różny sposób, jako słodzik do herbaty, składnik dań czy w naturalnej postaci, jedząc niewielkie ilości. Warto jednak pamiętać, że tego typu produkty powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców, czyli pasiek, takich jak nasza.