Miód faceliowy to wyjątkowy rodzaj miodu, a przy okazji jeden z najwartościowszych. Cenią go zarówno smakosze, jak i osoby poszukujące naturalnych produktów o właściwościach prozdrowotnych. Jest to wyrób pszczeli monokwiatowy, co oznacza, że pochodzi głównie z nektaru jednej rośliny. Pozyskuje się go z Facelii błękitnej (Phacelia tanacetifolia), cieszącej się dużą popularnością wśród pszczelarzy ze względu na obfitość nektaru i atrakcyjność dla pszczół. Warto również wspomnieć, że ma ona zdolność do poprawiania struktury gleby oraz przyciągania pożytecznych owadów. Miód z facelii jest jasny, aromatyczny. Wyróżnia się delikatnym smakiem, a także bogactwem składników odżywczych.
Spis treści
- Historia miodu faceliowego
- Dlaczego warto sięgnąć po ten miód?
- Wykorzystanie miodu faceliowego w kuchni i kosmetyce
Historia miodu faceliowego
Faceliowy miód nie jest tak powszechny, jak np. wielokwiatowy czy akacjowy. Niemniej jednak w ostatnich latach zyskał na popularności, dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa nt. zdrowego odżywiania. Warto wspomnieć, że Facelia była ceniona już w XIX wieku, choć dopiero w XX zaczęto intensywniej stosować ją w pszczelarstwie. W Polsce chętnie wykorzystuje się nie tylko pod względem produkcji miodu, ale również rolnictwa. To roślina poplonowa, co oznacza, że wzbogaca glebę w azot. Obecnie miód faceliowy produkowany jest głównie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, a także w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych, gdzie Facelię uprawia się na szeroką skalę.
Dlaczego warto sięgnąć po ten miód?
Wyroby pszczele dostępne są w wielu wariantach smakowych, dlatego każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Warto jednak zagłębić się w ich właściwości, aby jak najlepiej dopasować je do swoich potrzeb. Osoby rozważające zakup faceliowego miodu, zastanawiają się, na co działa? Wyróżnia się on kilkoma unikalnymi cechami, a mianowicie:
- Niepowtarzalny smak i aromat – miód ten wyróżnia się delikatnym, lekko kwiatowym smakiem z subtelną nutą owocową. Będzie idealnym wyborem dla osób preferujących łagodniejsze smaki, ponieważ nie jest tak słodki, jak niektóre rodzaje tego „naturalnego słodzika”.
- Bogactwo składników odżywczych – miód faceliowy zawiera w sobie mnóstwo witamin (szczególnie tych z grupy B i C), minerałów (m.in. żelazo, wapń, magnez, potas, miedź, fosfor), olejków eterycznych, kwasów organicznych oraz enzymów, które wspomagają procesy trawienne i wzmacniają układ odpornościowy. Można znaleźć w nim także antyoksydanty, niezbędne do walki z wolnymi rodnikami.
- Właściwości prozdrowotne – podobnie jak inne miody ma on działanie antybakteryjne i antyseptyczne, co czyni go naturalnym wsparciem w leczeniu przeziębień, infekcji gardła bądź problemów skórnych. Może być także stosowany w przypadku różnych dolegliwości żołądkowych z uwagi na właściwości łagodzące.
- Naturalne źródło energii – dzięki zawartości naturalnych cukrów, jest on idealnym źródłem energii. Sprawdzi się zatem jako przekąska lub słodzik do napojów i potraw dla osób aktywnych fizycznie.
- Idealny dla alergików – w porównaniu do innych miodów, ten jest często znacznie lepiej tolerowany przez ludzi cierpiących na alergie pyłkowe. Warto jednak podkreślić, że bez względu na to każda taka osoba powinna skonsultować się z lekarzem przed spożyciem nowego rodzaju „naturalnego słodzika”.
Wykorzystanie miodu faceliowego w kuchni i kosmetyce
Miód faceliowy, dzięki delikatnemu smakowi i bogatym wartościom odżywczym, znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. To świetny, naturalny słodzik do herbaty, kawy czy lemoniady. Jego konsystencja oraz aromat sprawia, że doskonale nadaje się również jako dodatek do wypieków, marynat, sosów czy dań śniadaniowych. Połączenie tego wyrobu pszczelego z owsianką, jogurtem czy naleśnikami tworzy wartościowy, zdrowy posiłek na dobry początek dnia. Warto wspomnieć, że miód ten sprawdza się też w kosmetyce. Nierzadko używany jest jako baza do maseczek nawilżających, odżywczych, peelingów do ciała, balsamów do ust czy masek do włosów. Działa nawilżająco i odżywczo, łagodzi podrażnienia czy stany zapalne, poprawia elastyczność, blask włosów, a także wspiera w walce z trądzikiem.